Dolaskom sezone otvorene obuće aktualizira se njega i uljepšavanje stopala. U međuvremenu, brinemo li uopće o njima barem približno onoliko koliko ih koristimo? Stopala obično ozbiljnije osvijestimo ukoliko se pojavi kakav bolan problem…A nose nas kroz život, izravna su veza s energijom zemlje, precizna karta svih organa…
Ayurveda zato ukazuje na kontinuiranu brigu o stopalima jer donosi korist čitavom organizmu i živčanom sustavu pa ovaj pristup nadilazi godišnja doba i kozmetičke svrhe.
Drevni spisi govore kako već i nekoliko jednostavnih, rutinskih postupaka samonjege stopala, može znatno doprinijeti održavanju ravnoteže i zdravlja cijelog tijela, ali i uma.
Redovita masaža stopala ayurvedskim uljem prevenirati će tako probleme sa stopalima, oslobađati napetosti, podići raspoloženje i energiju. Pošto se na stopalima nalaze završeci živaca povezanih sa svim organima, masažom stopala “masira” se cijelo tijelo, poboljšava cirkulacija krvi i limfe, potiče i detoksikacija, uravnotežuju emocije. Ljekovito bilje ayurvedskog ulja, tome daje poseban doprinos.
Primjerice, masaža stopala Jatamansi uljnom emulzijom tradicionalno u Ayurvedi služi kao tretman neravnoteže živčanog sustava, jer se njome postiže dubinsko opuštanje tijela, ublažava stres i nesanica kao i anksioznost, strahovi.
Dubinski opušta i masaža uljem Brahmija; ulje Gotu Kole uz opuštanje će potaknuti i detoks, dok Moringa uljem šaljemo u sustav i nutrijente kojima ova biljka obiluje…Ulje Ashwagandhe pomoći će osnažiti životnu energiju i putem stopala , a ulje Neema prevenirati stvaranje neugodnih mirisa. Organsko sezamovo ulje univerzalan je i dobar odabir za masažu stopala.
Prethodno svakako treba oprati noge nježnim, prirodnim sapunom i toplom vodom. Zbog antibakterijskih svojstava preporučljivo je to učiniti sapunom Neema.
U udobnom položaju, na posušeno stopalo nanesite ayurvedsko ulje i masažu započnite nježnim, temeljitim trljanjem malog nožnog prsta i tako sa svakim prstom do palca. Lagano se pritišću i trljaju redom i područja između prstiju. Nježno potom povucite nožni palac, istegnite ga i rotirajte, potom izmasirajte. Kružnim pokretima nakon toga izmasirajte stopalo sa svih strana. Nježno pritisnite obje strane pete, a zatim kružite oko skočnog zgloba objema rukama u smjeru kazaljke na satu. Time se specifično poboljšava cirkulacija i razina energije u tijelu. Na kraju izmasirajte mišić potkoljenice kako biste se oslobodili napetosti. Isti postupak ponoviti i na drugoj nozi.
Prije masaže, bilo bi idealno stopalima priuštiti toplu biljnu kupku – iznimno blagotvornu za umorna stopala i tvrdu kožu. Kipućom vodom prelijte biljke poput lavande, kadulje, ružmarina, lovora, kamilice umotane u vrećicu od gaze i ostavite da odstoji dvadesetak minuta. Dodati potom hladnu vodu, ako je potrebno za ugodnu temperaturu. Uživajte barem dvadesetak minuta s nogama u kupki, a na kraju nježno istrljajte svako stopalo i gležanj vrećicom s biljkama.
Dobro se i podsjetiti kako je udobna obuća prijatelj stopala koja pate kad su prsti zgrčeni, pete previsoke…Pamučnoj čarapi uvijek valja dati prednost pred sintetikom jer stopala općenito trebaju disati. Znoj i vlaga plodno su tlo za gljivice pa je važno da su noge suhe i čiste već i prije obuvanja. Kad god je moguće dobro je hodati bos u kući ili vani. Ova jednostavna pravila ne samo da povećavaju razinu udobnosti, već mogu spriječiti infekcije, žuljeve i mnoge druge probleme sa stopalima. Dobro nam je poznato koliko je mučan svaki korak i s najmanjim žuljem ili kurjim okom. A kad je kurje oko u pitanju, brzo će proći uz pomoć jednostavnog, ayurvedskog lijeka:
Na malo gheeja pecite jedan režanj češnjaka dok ne porumeni, ali ne zagori. Dok je još topao, nanesite ga na kurje oko i zalijepite flasterom, ostavite da djeluje jedan dan. I tako svakodnevno, dok kurje oči ne nestanu.
Piše: Eleonora Dukovac, savjetnica u AyuGardenu