Jesen je vrijeme transformacije. Otpuštanja. I opraštanja. U čovjeku kao i u prirodi. Drveće otpušta požutjelo lišće, pripremajući se za zimsku hibernaciju. Jesen je vrijeme za otpuštanje u Miru, vrijeme kada se, na trenutak povlačimo i u Miru osjetimo sebe. Tiho osjetimo bit svog postojanja i uživamo jednostavno biti. Uživamo u jednostavnosti postojanja.
Jesen je vrijeme Vata doše. Vjetar donosi suhi zrak, element Vata doše. U zraku je obilje Prane, esencije postojanja, vitalne životne energije. Stoga, dišimo duboko. Jesen je suha, oštra, vjetrovita, prohladna, lagana, čista… Sve su to ujedno i kvalitete Vata doše, a kako u Ayurvedi isto pojačava isto, osobe s dominantno Vata vikrutijem (stanje doša u neravnoteži) sklonije su neravnoteži tijekom jeseni.
Zdravlje u skladu s godišnjim dobima
Ayurveda drži da je izuzetno važno prehranu i dnevnu rutinu usklađivati s godišnjim dobima. To mnogi čine već intuitivno. Ljeti će, primjerice, jesti puno salate i lubenice – jer hlade organizam. U jesen se kuhaju juhe od bundeve i hrana koja nas grije.
Balansirajmo Vatu u jesen
Zbog naglašene suhoće zraka, osobe sklone Vata neravnoteži u jesen mogu još više i češće osjetiti ostipaciju, suhoću kože, dehidraciju, nesanicu, nervozu i anksioznost, stres, suhi kašalj…
Stoga, u jesen posebno preporučujem jedite mnogo toplih hranjivih juha, obilato koristite Ghee, uzemljujte se korjenastim povrćem. Uzemljenje je važno za Vata došu, stoga prakticirajte i joga asane koje uzemljuju. Ugodite si svakodnevnom samomasažom toplim uljima u skladu s došama (sezamovo ulje je idealno u jesen jer grije organizam), pijte čaj od svežeg đumbira i – Volite se. Njegovanje nježnih ljubavnih odnosa, romantične večeri s voljenim-a idu blisko i u korak s cjelovitim zdravljem.
Preporuke koje sljede odgovarajuće su za većinu ljudi, no ukoliko znate svoj tjelesni tip odnosno dominantne doše, uskladite svoju rutinu s Vata neravnotežom koju eventualno primjećujete kod sebe.
Vata prehrana
Jedite mnogo kvalitetnih masnoća i hranjivih juha, toplu hranu bogatu proteinima. Variva neka budu često na meniu, koristite zagrijavajuće začine i jedite orašaste plodove. Preporučujem da prehranom u jesen dominiraju sladak, slan i kiseo okus. Izbjegavajte gorak, ljut i trpak.
Doručak također neka bude topao, primjerice kuhane zobene pahuljice. Ukoliko biste u zobene pahuljice dodali suho voće, nakvasite ga preko noći – inače je presuho za Vata došu. Ne preporučujem musle s toplim mlijekom, jer su obično prezaslađene, nemaju bogatu nutritivnu vrijednost i često su pune umjetnih dodataka.
Za ručak i večeru birajte variva, juhe, mahunarke, žitarice, povrće na pari – to sve uzemljuje i dubinski hrani organizam. Ako ste mesojed, upravo meso i jaja u jesen možete jesti više nego u bilo koje drugo godišnje doba. Isto tako i mliječne proizvode (kupujte kvalitetne, punomasne, najbolje na tržnici. Dobro je samo ono mlijeko koje se nakon 2 dana pokvari, sve ostalo je puno kemikalija i konzervansa).
U jesen smanjite unos sirovog povrća jer ono potiče neravnotežu Vata doše i može pothladiti organizam, izbjegavajte jesti hladnu i smrznutu, te suhu hranu. Preporučujem da na jesenjem meniu ne bude mnogo lagane, hladne i suhe hrane poput kokica, krekera, sendviča…
Možda ste primjetili kako se u jesen apetit često zna pojačati, pa budite svjesni i te mogućnosti, da se ne bi iznenadili na vagi.
Jesenski detox
Jesen je idealno godišnje doba za čišćenje organizma. Ayurvedskim biljkama temeljito možete očistiti organizam od toksina, prevenirati mnoge bolesti i ublažiti postojeće, te zdravo smršaviti nekoliko kilograma.
Najučinkovitije ayurvedske biljke za dubinski jesenski detox, odnosno čišćenje organizma su:
TRIPHALA PREMIUM, više informacija OVDJE.
TRIPHALA GUGGULU PREMIUM, više informacija OVDJE.
Prehrana za Vata došu (jesenska prehrana)
Idealno voće: Jabuke, avokado, banane, datulje, smokve, grožđe, grejp, limun, limeta, mango, naranče, suhe šljive (nakvašene), grožđice (nakvašene) / Suho voće – samo nakvašeno
Idealno povrće: Cikla, mrkva, češnjak, luk, bundeva, tikvice, batati
Žitarice: Amarant, basmati riža, smeđa riža, zob, kvinoa, pšenica
Mahunarke: Mungo grah
Orašidi: svi
Mliječni proizvodi: Ghee, sir, vrhnje, jogurt, toplo mlijeko
Ulja: Bademovo, ghee, maslinovo, sezamovo
Zaslađivači: Med, javorov sirup, rižin slad
Začini: Anis, bosiljak, crni papar, kardamom, comet, klinčić, kim, kopar, češnjak, đumbir, muškantni oraščić, oregano, paprika, peršin, ružmarin, kurkuma
Vata tjelovježba
Najbolje vrijeme za tjelovježbu je rano jutro i večer (od 6-10 sati). Vata došu lako je izbaciti iz ravnoteže brzim aktivnostima, stoga radite polagane, nježne pokrete. Šetnja, planinarenje, plivanje, bicikl, joga i tai
chi posebno odgovaraju osobama s dominantno vata došom, i svima ostalima u jesen. Osigurajte si dovoljno odmora i sna kako bi se mišići i tkiva dobro obnovili.
Vata joga
Za vrijeme joge dišite duboko kroz nos. Ukoliko radite pranayame, naizmjenično disanje anuloma-viloma idealno je u ovo doba godine.
Lagano se zagrijavajte, i uključite rotacije zglobova. Dajte prednost uzemljujućim asanama, neka su ruke i stopala na zemlji što više. Izbjegavajte skakanje između asana. Opuštajući Pozdrav suncu idealan je za Vatu. Spajajte se kroz jogu sa zemljom (mačka, kobra…)
Vata životni stil – Uspostavite dnevnu rutinu
Jedan od najučinkovitijih načina za balansiranje Vata doše jest uspostavljanje dnevne rutine. Jer, Vata doša ju obično nema. I upravo to izaziva daljne nesklade u organizmu, nerijetko i bolesti.
Pokušajte raditi iste stvari u točno vrijeme svaki dan (ustajanje, tjelovježba, obroci, odlazak na spavanje…). Pokušajte se ustajati rano, u zoru, osjetite mir i svježinu jutra, tišinu koja vam, ako ju slušate, puno ima za reći. Potom se opustite i razbudite, te uzemljite svoju energiju masažom tijela toplim sezamovim uljem. Nakon 20tak minuta se istuširajte. Lagana joga i 10-15 minuta meditacije značit će vam puno kroz dan.
Ako volite mirise, vetiver, geranij i citrusne note izvrsne su za ovo doba godine. Oblačite živahne boje; crvenu, žutu, narančastu… one će vam dati posebnu vedrinu. Po izlasku iz kuće, prekrijte glavu i uši kako bi ih zaštitili od vjetra i hladnoće. Izbjegavajte bučna mjesta, žestoku glazbu, brzu vožnju. I nastojte biti u krevetu do 10 navečer.
I uvijek nađite vremena za sebe. Pronađite u danu “svojih 5 minuta” i radite ono što najviše volite. Plešite. Dok Vam lišće šušti pod nogama. U jesen plešite polagano. Neka Vas ples uvede duboko u sebe, u izvornu čistoću s kojom smo svi rođeni. Kada dođete tamo, zapitajte se: Što trebam činiti kako bih pomogla/o svijetu i za svoje najviše dobro? Što me najviše približava mojoj Božanskoj svrsi?
Upravo sada pogodno je vrijeme da čujete jasno odgovor. Predajte se. I Uživajte.
I ne zaboravite, sutra je Dan duboke Transformacije, Jesenji Equinox 22. 9. 2017. Osvjestimo Božansku stvarnost u sebi, postojanje Božanske Iskre u svom Srcu. Tu se krije nektar života. Osjetimo to. Osjetimo kako Svjetlo u nama blista, osvjestimo Izvor Svjetla u sebi.
Vidim Božansku Zraku kako se spušta u moje Srce. Udišem Ljubav, izdišem Zahvalnost.
Slušam danas sebe u Tišini… što mi moja Božanska stvarnost poručuje. Slušam, čujem, živim to i zahvaljujem se na postojanju.
Zahvaljujem na svemu što Jesam, što sam bila, i što ću biti. Neka Božansko u meni pozdravlja i slavi Božansko u svakome od vas. Namaste.
***
Napisala: Tanja Kraljić Strgačić, dipl. Ayurvedska terapeutkinja, California college of Ayurveda